Nie masz jeszcze konta?

TransferPact : Przełącz się na niezawodność - Dobór i montaż

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie urządzenie zastosować aby zapewnić ciągłość zasilania w energię instalacji?
  • Jak dobrać przełącznik źródeł zasilania?
  • Czy przełącznik zasilania wymaga dobezpieczenia?
  • Jak zainstalować układ przełączania zasilania SZR?

Ciągłość w dostawie energii elektrycznej to jeden z głównych priorytetów, stawianych nowoczesnym instalacjom elektrycznym. Aby instalacja była niezawodna, wszystkie wchodzące w jej skład urządzenia powinny być zamontowane zgodnie z instrukcją oraz obowiązującymi przepisami.
Oto kilka wskazówek dotyczących doboru, montażu i uruchomienia układów przełączania zasilania na przykładzie modułów TransferPacT firmy Schneider Electric.

Poznaj ofertę Schneider Electric kierowaną do elektroinstalatorów.

Jak dobrać przełącznik?

Aby, właściwie dobrać urządzenie musimy wyjść od kilku parametrów:

  • prąd znamionowy,
  • napięcie pracy,
  • liczba biegunów.

Dla aparatów TransferPacT istnieje też możliwość doboru akcesoriów. Dlatego je również powinniśmy brać pod uwagę, jeżeli jesteśmy nimi zainteresowani.

Dla naszego przykładu zakładamy: Prąd In 125A, Un=400VAC, 4P, Styki sygnalizujące położenie styków głównych OF, brak komunikacji. Dodatkowo wymagane będzie sygnalizowanie załączonego źródła. Produkt dobieramy korzystając z:

Katalog Układów Przełączania Zasilania TransferPacT

lub

Selektor doboru Układów TransferPacT

Na podstawie danych dobieramy przełącznik o numerze TA16D4S1254TPE : In=125A, Un=400V, 4P.

Możemy tu również zastosować TA16D4L1604TPE. W tej opcji dostaniemy bardziej zaawansowany sterownik możliwością zmian różnych parametrów pracy oraz wyświetlaczem LCD.

Należy też pamiętać, że taki przełącznik jest rozłącznikiem i konieczne może być dobezpieczenie go dodatkowym wyłącznikiem. Dobór odpowiedniego wyłącznika podany jest w tabelach koordynacji (patrz katalog doboru). Rozpatrywany przypadek skutecznie zabezpieczy wyłącznik NSX160B z nastawą Ir 125A.

Jak zainstalować przełącznik TransferPacT

Układ przełączania najczęściej instalujemy w rozdzielnicy na płycie montażowej lub szynie TH 35. Dla wybranej wersji (125A) zaleca się montaż na płycie montażowej. Aby, zapewnić miejsce do podłączenia kabli sugerujemy zapewnienie miejsca 600 x 400 mm. TransferPacT może być zamocowany w poziomie, pionie a nawet przekręcony o 180*

Zasilanie ze źródła podstawowego i rezerwowego podłączamy do urządzenia od góry za pomocą końcówek oczkowych lub szyn o maksymalnych wymiarach pokazanych na rysunku. W podobny sposób podłączamy odbiór z drugiej strony aparatu.

W ten oto sposób Układ SZR został zamontowany w rozdzielnicy i podłączone zostało zasilanie, które jednocześnie zasila nam sterownik urządzenia.

W kolejnych artykułach dowiemy się jak zainstalować dodatkowe akcesoria w postaci styków i modułu wyłączenia pożarowego oraz jak wykonać pierwsze uruchomienie SZRa.

Komplet informacji o produkcie z artykułu znajdziesz w prezentacji

TransferPacT Modułowy układ przełączania zasilania do 630A

Przeczytaj także artykuł o poprawie efektywności energetycznej budynków.

Dziękujemy za poświęcony czas.