Serwis www.elektroklub.pl​​​​​​​​​​​​​​ używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.

Jak dobrać zabezpieczenia i elementy sterujące przy modernizacji oświetlenia?

Obecnie bardzo często przy modernizacji oświetlenia, świetlówki T12 zastępowane są bardziej wydajnymi lampami LED. Z punktu widzenia inwestora i wykonawcy, korzystne jest, gdy ta zmiana nie wymaga ingerencji w pozostałą część instalacji elektrycznej (wymiana przewodów i zabezpieczeń, wykonanie dodatkowych obwodów).

Przy danym poziomie natężenia oświetlenia, moc zainstalowanych lamp LED jest dużo mniejsza, ale chwilowy prąd powstający przy zasileniu lampy może spowodować niepożądane zadziałanie wyłącznika nadprądowego o charakterystyce B.

W tego typu sytuacji pomocne jest zastosowanie nowej generacji styczników modułowych iCT+ firmy Schneider, dla których operacja przełączania wykonywana jest przy przejściu przebiegu napięcia przez zero. Dzięki temu można zachować to samo zabezpieczenie, jakie zastosowano do tradycyjnej świetlówki T12 (charakterystyka i prąd znamionowy).

Ten sposób przełączania styczników iCT+ pozwala na ograniczenie do wartości 4-5 współczynnika chwilowego wzrostu prądu przy załączeniu, co z kolei umożliwia:

  • zachowanie dotychczasowego systemu ochrony
  • ograniczenie niepożądanego wyzwalania wyłączników
  • ograniczenie poziomu przepięć towarzyszących przełączaniu i narażeń dla zasilaczy LED (analogicznie jak w przypadku układów łagodnego rozruchu dla napędów silnikowych).

 

 

Rys.1 Dzięki zastosowaniu styczników iCT+, wymiana tradycyjnych świetlówek na oświetlenie LED nie wymaga ingerencji w instalację elektryczną (przewody i zabezpieczenia).

Poniżej udostępnione są tabele doboru, które pozwalają na dobór zabezpieczeń i styczników oraz przekaźników do obwodów oświetleniowych.