Jak dobrać zabezpieczenia i elementy sterujące przy modernizacji oświetlenia?
Obecnie bardzo często przy modernizacji oświetlenia, świetlówki T12 zastępowane są bardziej wydajnymi lampami LED. Z punktu widzenia inwestora i wykonawcy, korzystne jest, gdy ta zmiana nie wymaga ingerencji w pozostałą część instalacji elektrycznej (wymiana przewodów i zabezpieczeń, wykonanie dodatkowych obwodów).
Przy danym poziomie natężenia oświetlenia, moc zainstalowanych lamp LED jest dużo mniejsza, ale chwilowy prąd powstający przy zasileniu lampy może spowodować niepożądane zadziałanie wyłącznika nadprądowego o charakterystyce B.
W tego typu sytuacji pomocne jest zastosowanie nowej generacji styczników modułowych iCT+ firmy Schneider, dla których operacja przełączania wykonywana jest przy przejściu przebiegu napięcia przez zero. Dzięki temu można zachować to samo zabezpieczenie, jakie zastosowano do tradycyjnej świetlówki T12 (charakterystyka i prąd znamionowy).
Ten sposób przełączania styczników iCT+ pozwala na ograniczenie do wartości 4-5 współczynnika chwilowego wzrostu prądu przy załączeniu, co z kolei umożliwia:
- zachowanie dotychczasowego systemu ochrony
- ograniczenie niepożądanego wyzwalania wyłączników
- ograniczenie poziomu przepięć towarzyszących przełączaniu i narażeń dla zasilaczy LED (analogicznie jak w przypadku układów łagodnego rozruchu dla napędów silnikowych).
Rys.1 Dzięki zastosowaniu styczników iCT+, wymiana tradycyjnych świetlówek na oświetlenie LED nie wymaga ingerencji w instalację elektryczną (przewody i zabezpieczenia).
Poniżej udostępnione są tabele doboru, które pozwalają na dobór zabezpieczeń i styczników oraz przekaźników do obwodów oświetleniowych.