Nie masz jeszcze konta?

Nowa Era Budownictwa

Zmiany na rynku automatyki budynkowej

Postęp i rozwój w obszarze budownictwa w ostatnich latach znacząco nabrał tempa. Zmiany zachodzą na całym świecie i to nie tylko w kwestii jakości budowanych obiektów, projektowania, zastosowanych materiałów i rozwiązań, ale również w zakresie sposobów, jak zarządzać budynkami.

Stało się już szeroko przyjętym standardem, że budynki w naszym najbliższym otoczeniu nie tylko powinny wyróżniać się ciekawą architekturą, ale przede wszystkim być komfortowe i łatwe w obsłudze. Zarówno dla architektów, jak i użytkowników, równie ważne stały się kwestie, jak obniżyć koszty eksploatacji oraz jak zmniejszyć zużycie energii.

Wyjątkowym zainteresowaniem cieszy się zagadnienie tzw. „inteligentnych (smart) budynków”, w których instalowane są wyspecjalizowane systemy automatyki, pozwalające na łatwiejsze zarządzanie obiektem.

Systemy automatyki budynkowej jeszcze do niedawna kojarzone były głównie z dużymi powierzchniami (powyżej 10 000 metrów kwadratowych), wysokimi kosztami wdrożenia oraz specjalistyczną wiedzą inżynierską.

Rynek jednak ewoluuje i automatyka budynkowa staje się dostępna i atrakcyjna cenowo również dla mniejszych instalacji. Coraz częściej zaczynają powstawać systemy ułatwiające zarządzanie średnimi systemami – czyli takimi, zainstalowanymi w obiektach o powierzchni poniżej 10000, ale powyżej 5000 metrów kwadratowych.

Pojawiają się również rozwiązania dedykowane dla małych obiektów ( zajmujących pomiędzy 5000 a 2500 metrów kwadratowych). Upraszcza to zagadnienie, jak zarządzać kawiarnią czy restauracją oraz jaka automatyka budynkowa dla stacji benzynowej, mniejszego biura, szkoły, czy sklepu detalicznego najlepiej wykorzysta uwarunkowania budynku.

Potwierdza to opinię, że niezaprzeczalnie stoimy na progu nowej ery na rynku budownictwa.

Zapraszamy do śledzenia serii naszych artykułów na temat zmieniających się trendów i tego, jak Schneider Electric wspiera rozwój automatyki budynkowej. Nasze Centrum Obsługi Klienta chętnie odpowie na wszystkie Państwa pytania.

Skontaktuj się z nami