Zużytego oświetlenia oddawanie to korzyści przejmowanie!
Korzyść numer 1 – postępowanie zgodnie z przepisami i literą prawa
Zarówno polskie, jak i unijne prawo nakłada na podmioty zajmujące się obrotem i instalacją oświetlenia szereg przepisów dotyczących właściwego postępowania ze zużytym oświetleniem. Do tego często dochodzi obowiązek rejestracji prowadzonej działalności w BDO, czyli w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami i obowiązek prowadzenia ewidencji wytwarzanych odpadów.
Prawidłowe magazynowanie, a następnie gospodarowanie zużytym oświetleniem pozwala uniknąć surowych kar. Zatem jest to korzyść zarówno dla finansów, jak i dla niezakłuconego prowadzenia biznesu. Więcej informacji na temat podstaw prawnych i obowiązków wynikających z gospodarowania zużytym oświetleniem można znaleźć na https://zuzyteoswietlenie.pl/bdo/
Korzyść numer 2 – przywracanie do obiegu cennych zasobów
Co dzieje się z oświetleniem, kiedy staje się elektroodpadem? Ma szansę zabłysnąć po raz kolejny! I nie jest to stwierdzenie na wyrost, bo średnio 90% komponentów ze zużytego oświetlenia można wykorzystać ponownie. Dla przykładu, w procesie recyklingu elektroodpadów odzyskuje się do 98% aluminium i nawet 100% stali.
Przetwarzanie zużytego oświetlenia pozwala pozyskać nie tylko metale, ale również tworzywa sztuczne, elementy elektroniczne, szkło oraz niewielką, niegroźną dla zdrowia ilość rtęci, która obecna jest w świetlówkach. Możliwość powtórnego wykorzystania tych materiałów to ogromne oszczędności w zasobach Ziemi. A skoro już jesteśmy przy oszczędnościach…
Korzyść numer 3 – oszczędność czasu i kosztów transportu
Dzięki działaniom Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego ElektroEko, firmy i instytucje mogą teraz skorzystać ze świetlnej… to znaczy świetnej możliwości. Polega ona na zarejestrowaniu zlecenia odbioru zużytego sprzętu oświetleniowego i jego przekazaniu bezpośrednio z miejsc jego wytworzenia, które jest dla nich … całkowicie bezpłatne!
Możliwość bezpłatnego przekazania zużytego oświetlenia obejmuje nie tylko źródła światła, ale również oprawy oświetleniowe, których zakup łączył się z przyznaniem punktów w Programie Elektroklub. Zgodne z przepisami (Ustawa o ZSEE) wprowadzanie do obrotu sprzętu oświetleniowego wymaga również jego zbiórki i przetworzenia na końcu cyklu żywotności, a z ElektroEko odbędzie się to całkowicie bezpłatnie. Szczegółowe informacje o odbiorze zużytego oświetlenia można znaleźć na https://zuzyteoswietlenie.pl/dla-profesjonalistow/
Korzyść numer 4 – możliwość zdobycia nowych narzędzi
Przekazując do przetworzenia zużyty sprzęt oświetleniowy w akcji prowadzonej przez Philips wraz z ElektroEko, można w łatwy sposób zdobyć komplet nowych, profesjonalnych narzędzi. Więcej o samej akcji można przeczytać pod tym adresem:
Serdecznie zapraszamy do udziału i do oddawania elektrośmieci!