Nie masz jeszcze konta?

Dzięki InteractPro i małe biznesy mogą być smart

Inteligentne systemy, czuwające nad oświetleniem w biurze to kusząca wizja, jednak do niedawna całkowicie poza zasięgiem większości małych i średnich przedsiębiorstw. Do niedawna, bo polski rynek właśnie trafił system Philips InteractPro, który można łatwo i stosunkowo niewielkim kosztem zaimplementować w biurze, magazynie, a nawet na wewnętrznym parkingu. To bardzo dobra wiadomość w dobie rosnących cen energii elektrycznej.

Prąd będzie jeszcze droższy. Mikro, małe i średnie firmy nie mają więc innego wyjścia, jak stać się „eko”

 

Rekordowe podwyżki na Towarowej Giełdzie Energii nie są dobrą wiadomością dla żadnego przedsiębiorcy. Skutki drożyzny prawdopodobnie najsilniej odczują jednak właściciele małych i średnich firm, ponieważ w przeciwieństwie do dużych korporacji zazwyczaj nie dysponują technologiami, które mogłyby im pomóc utrzymać konkurencyjność, mimo większych niż dotąd kosztów prowadzenia działalności. Najczęściej są oni przekonani, że systemy automatyki budynkowej, umożliwiające zdalne i zarazem oszczędniejsze sterowanie oświetleniem, klimatyzacją czy instalacją grzewczą są całkowicie poza ich zasięgiem i w związku z tym rzadko w nie inwestują.

 

Nieprawdą jest jednak, że tylko duże firmy mogą wdrażać energooszczędne innowacje. Wystarczy, że zamiast marzyć o rozwiązaniach do zastosowań w nowo wybudowanych biurowcach, rozejrzymy się wśród produktów adresowanych do firm z sektora MŚP, które pozwolą nam wdrożyć podobne technologie w niewielkim biurze w śródmiejskiej kamienicy. Zalicza się do nich InteractPro -  system umożliwiający bezprzewodowe sterowanie oświetleniem w niewielkich przestrzeniach (nie więcej niż 200 punktów oświetleniowych). Koszt jego wdrożenia jest mniejszy, instalacja błyskawiczna, a korzyści wynikające z wdrożenia równie wielkie.

 

Masz firmę? W takim razie możesz mieć też InteractPro!

 

Działanie systemu InteractPro można sprowadzić do jednego zdania: to inteligentny system oświetleniowy stworzony specjalnie z myślą o potrzebach małych i średnich przedsiębiorstw. Jego instalacja sprowadza się do trzech kroków: 

 

  • Pierwszy krok to wymiana starych opraw na ledowe, zgodne z systemem InteractPro. To z ilu elementów będzie się składać instalacja, zależy wyłącznie od inwestora. System można zainstalować zarówno w dwóch pokojach, jak i na całym piętrze budynku. Daje to ogromną elastyczność!
  • Teraz czas na podłączenie i zsynchronizowanie mostka sieciowego, dzięki któremu oprawy oświetleniowe będą mogły łączyć się z Internetem. Jeden mostek jest w stanie obsłużyć maksymalnie 200 punktów oświetleniowych.
  • Później wystarczy już tylko skonfigurować wszystkie punkty świetlne w aplikacji InteractPro.

 

I na tym kończy się już właściwie rola instalatora. Pozostałe czynności może wykonać właściciel firmy lub osoba zdelegowana do tego zadania. Zostało bowiem już tylko wdrożyć kalendarze i harmonogramy w aplikacji, tak aby oświetlenie w biurze faktycznie zasługiwało na miano inteligentnego. 

 

Możliwości jest mnóstwo! Można sprawić, aby światło samo zapalało się i gasło o określonych porach lub rozszerzyć system o czujniki ruchu i światła dziennego, które będą uruchamiać oświetlenie w odpowiedzi na obecność osób lub warunki pogodowe panujące na zewnątrz. Aplikacja daje też administratorowi i pracownikom pełną kontrolę nad natężeniem światła emitowanego przez poszczególne oprawy. W praktyce oznacza to, że jeśli pracownik poczuje się znużony, wystarczy że sięgnie po telefon i zwiększy ilość światła w otoczeniu swojego stanowiska pracy. Jasne, intensywne światło  powinno go pobudzić równie dobrze, co kolejna kawa. 

 

Zwiększenie efektywności pracowników to nie jedyny efekt instalacji systemu. Sporo zyskuje też budżet firmy

 

Nie zapominajmy, że punktem wyjścia do rozważań nad InteractPro była konieczność oszczędności energii, którą wymuszają na przedsiębiorcach jej rosnące ceny. Co InteractPro jest w stanie zdziałać w tym obszarze? Więcej niż mogłoby się wydawać. System pozwala obniżyć zużycie energii nawet o 70%, przez co inwestycja ma szansę zwrócić się nawet w ciągu 3 lat! Wszystko zależy oczywiście od kubatury i funkcji modernizowanej przestrzeni. Jak dotąd, największe oszczędności odnotowano w garażach podziemnych, gdzie po instalacji systemu InteractPro, światło nie musi być już ciągle włączone – zamiast tego uruchamia się jedynie, gdy we wnętrzu pojawi się pojazd. I wtedy nie świeci pełną mocą w całej hali, ale „śledzi” auto, zwiększając moc jedynie tych opraw, które znajdują się na jego ścieżce.

 

 
I w przestrzeniach biurowych InteractPro pozwala znacząco obniżyć zużycie energii. Zmiany widoczne są już na pierwszej fakturze. Co więcej, modernizacja oświetlenia na LED bardzo często przyczynia się do poprawy efektywności innych instalacji np. klimatyzacji. Energooszczędne oprawy nie obciążają systemu chłodzącego w takim stopniu co tradycyjne źródła światła, przez co ten także pobiera mniej energii.
 

Gdzie jeszcze sprawdzi się InteractPro?

 

Jedną z największych zalet systemu InteractPro jest jego elastyczność. To inwestor decyduje o tym, w ilu pomieszczeniach chce zaimplementować nowe oprawy. W efekcie sprawdzi się on praktycznie wszędzie: w biurze, sklepie, gabinecie lekarskim, szkole, zakładzie przemysłowym, warsztacie, garażu, magazynie. Repertuar dostępnych opraw jest tak duży, że znalezienie wśród nich rozwiązania odpowiedniego do przestrzeni, jaką dysponujemy, nie powinno być żadnym problemem.

 

InteractPro jest też doskonałym rozwiązaniem dla firm, zatrudniających ludzi młodych albo wręcz odwrotnie – posiadających międzygeneracyjny zespół. Nowoczesne technologie często działają
jak magnes na młodych, dobrze wykwalifikowanych specjalistów, którzy mogą przebierać w ofertach pracy. Jeżeli zależy nam więc, by pozyskać takie osoby do swojego zespołu, nie powinniśmy wahać się w nie inwestować. Z kolei osoby starsze do efektywnej pracy potrzebują światła o zdecydowanie większym natężeniu, niż wymagają tego normy. Dobrze byłoby zatem, aby miały możliwość dostosowania warunków oświetleniowych do własnych preferencji.