Nie masz jeszcze konta?

Przewody instalacyjne serii lumen

Neutralne przewody N zapewniają bezpieczeństwo użytkowania sieci elektrycznej, dlatego w normie PN-HD 60364-5-51 „Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych” zawarto wymóg oznaczania ich łatwym do odróżnienia kolorem niebieskim. Tymczasem w praktyce do wykonywania instalacji oświetlenia wielopunktowego z łącznikami wieloobwodowymi zamiast przewodów czterożyłowych często stosuje się przewody trzyżyłowe typu YDYpżo lub YDYżo 3x1,5 mm2. Funkcję żyły fazowej pełni wtedy przewód ochronny w kolorze żółto-zielonym stosowany do uziemienia, co jest niezgodne z przepisami. Również dostępne na rynku przewody czterożyłowe występują najczęściej w wersji bez żyły niebieskiej, którą zastępuje żyła w kolorze szarym.


Instalacje oświetlenia z wieloobwodowymi łącznikami wymagają stosowania przewodów czerożyłowych z niebieską żyłą neutralną Fot. NKT.

Aby zredukować ryzyko pomyłki, instalatorzy często stosują oznakowanie w postaci niebieskiej taśmy, co jednak nie usuwa w pełni problemu. Z myślą o ułatwieniu pracy instalatorów, a jednocześnie umożliwieniu im profesjonalnego i bezpiecznego wykonawstwa, firma NKT wprowadziła na rynek przewody NKT instal lumen YDYpżo 4x1,5 mm2 oraz lumen YDYżo 4x1,5mm2 450/750V ze zgodną z przepisami neutralną żyłą niebieską. Rozwiązanie to eliminuje potrzebę dodatkowego opisywania żył w innej kolorystyce, a co najważniejsze – ryzyko błędnych połączeń, co może skutkować uszkodzeniem instalacji, awarią sprzętu czy nawet porażeniem. Stosowanie przewodu zgodnego z przepisami to dla wykonawcy również gwarancja bezproblemowego odbioru instalacji. Przewody serii lumen 4x1,5mm2 pozwalają na realizację rozbudowanych instalacji oświetleniowych, które gwarantują pełne bezpieczeństwo użytkowania instalacji oraz jej zgodność z obowiązującymi przepisami. Przyszłościowe rozwiązanie jest idealne również wszędzie tam, gdzie w przyszłości jest planowana rozbudowa systemu oświetlenia, np. o dodatkowe źródła światła, komponenty systemu sterowania czy ściemniacze. Przewody wykonane z najwyższej jakości materiałów sprawiają, że układanie instalacji stało się prostsze i wygodniejsze. Przewody nie sprężynują i nie skręcają się podczas odwijania. Wytłaczana w technologii próżniowej powłoka gwarantuje wygodne prowadzenie okablowania nawet na zakrętach i pod kątem prostym. Miękka, plastyczna powłoka zewnętrzna jest łatwa w obróbce i zachowuje swoje parametry nawet w niskich temperaturach. W celu zmniejszenia ryzyka uszkodzenia żyły ochronnej, jej położenie oznaczono na wierzchniej warstwie przewodu za pomocą wyczuwalnych w dotyku wypustek.