Nie masz jeszcze konta?

Nowe ograniczniki przepięć T12

Rola ograniczników przepięć typu 1

Podstawowym zadaniem ograniczników przepięć poddanych próbie klasy I (ograniczniki przepięć typu 1) jest ochrona przed skutkami bezpośredniego oddziaływania prądu piorunowego. Zadaniem ogranicznika jest zredukowanie wartości przepięć z poziomu nawet kilkudziesięciu kV do poziomu odpowiadającemu wytrzymałości przepięciowej urządzeń i części instalacji zainstalowanych za ogranicznikiem przepięć.

Rys. 1. Ogranicznik przepięć iPRD1 12.5R-T12-1N 1+1-biegunowy Typ1+Typ2 12,5 kA ze stykiem.

Zalety ograniczników przepięć typu 1+2

W przypadku budynków mieszkalnych jak domy jednorodzinne, bardzo popularne jest stosowanie ograniczników typu 1+2, ponieważ z rozdzielnicy głównej wyprowadzane są obwody zasilania chociażby sprzętu AGD, do ochrony którego stosowanie tylko ograniczników przepięć typu 1 byłoby niewystarczające.

Rys. 2. Ogranicznik przepięć iPRD1 12.5R-T12-3N 3+1-biegunowy Typ1+Typ2 12,5 kA ze stykiem.

 Specyfika ograniczników iPRD1 12.5r

Ograniczniki iPRD1 12.5r znakomicie sprawdzają się w typowych zastosowania w budownictwie mieszkaniowym takich jak:

  • budynki wyposażone w instalację odgromową,
  • budynki z przyłączem powietrznym,
  • budynki w sąsiedztwie innych wysokich obiektów.

Do ich zalet serii iPRD1 12.5r należy zaliczyć:

  • standardowe wykonanie w układzie 1+1 i 3+1 z iskiernikiem włączanym między przewody N oraz PE. Dzięki temu stanowią uniwersalne rozwiązanie tak dla sieci TN-S jak i TT wykorzystując także zalety rozwiązań iskiernikowych w odprowadzaniu prądów piorunowych,
  • wymienne wkładki, pozwalające na wygodne odłączenie ogranicznika na czas pomiaru rezystancji izolacji, a także umożliwiające wymianę pojedynczych wkładek, a nie całego aparatu, po uszkodzeniu,
  • optyczny wskaźnik uszkodzenia wkładki na czole aparatu – biały/czerwony,
  • styk sygnalizacyjny, pozwalający w wygodny sposób zrealizować zdalną sygnalizację uszkodzenia,
  • Iimp=12,5 kA, wartość prądu udarowego dopasowana do obiektów III i IV poziomu ochrony odgromowej,
  • możliwość montażu po obróceniu o 180O dzięki czemu pozycję montażu można zoptymalizować w celu skróceniu przewodów łączeniowych.

 


Interesują Cię nowości produktowe, porady ekspertów, najświeższe promocje, specjalistyczne szkolenia, przygotowane specjalnie dla Ciebie przez Schneider Electric? Bądź z nami na bieżąco.