Serwis www.elektroklub.pl​​​​​​​​​​​​​​ używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.

Nie masz jeszcze konta?

Branża oświetleniowa w obliczu zmian – nowe etykiety energetyczne, transformacja w kierunku LED


Unia Europejska nieustannie poszukuje rozwiązań, które pozwolą krajom członkowskim ograniczyć emisję CO2 i tym samym zmniejszyć wpływ lokalnych gospodarek na zmiany klimatyczne. Najprostszym sposobem na redukcję zużycia energii jest wymiana oświetlenia na LED. Stąd decyzja Komisji Europejskiej o wycofaniu kolejnych nieenergooszczędnych źródeł światła i wprowadzeniu nowych, czytelniejszych etykiet energetycznych. Zmiany wchodzą w życie 1 września 2021 roku. Poniżej opisujemy, czego dokładnie dotyczą.

Nowe etykiety energetyczne – czym różnią się od starych?

Używane obecnie kategorie energetyczne (A+++ do D) okazały się niezrozumiałe dla wielu konsumentów, dlatego Komisja Europejska zdecydowała się wrócić do prostszej, wyłącznie literowej skali (bez plusów). Począwszy od września 2021 roku klasa energetyczna wszystkich źródeł światła sprzedawanych w UE będzie określana w skali od A do G, gdzie:

  • litera A na zielonym tle oznacza produkt o najwyższej klasie energetycznej,
  • litera G na czerwonym tle oznacza produkt najmniej energooszczędny.

Jednocześnie zmieniają się kryteria, na podstawie których produkty będą przyporządkowywane do określonej klasy. Począwszy od września tego roku będą one znacznie bardziej wymagające. W efekcie oświetlenie obecnej klasy A+++ nie będzie już najbardziej energooszczędne – według nowych kryteriów klasyfikuje się ono co najwyżej w kategorii C.


Zmiana skali efektywności energetycznej podniesie poprzeczkę dla producentów oświetlenia i będzie motywować ich do wprowadzania na rynek coraz bardziej energooszczędnych rozwiązań. W Signify przygotowywaliśmy się do tej zmiany od bardzo dawna, dzięki czemu już dziś mamy w ofercie produkty, które spełniają nowe, bardziej rygorystyczne wymagania Unii Europejskiej.

Warto dodać, że jako Signify (dawniej Philips Lighting) byliśmy pionierem we wprowadzaniu źródeł LED na rynek konsumencki, napędzając innowacje w branży. Obecne zmiany to dalsza ewolucja tego procesu w kierunku jeszcze większej energooszczędności.

Dłuższa trwałość i możliwość serwisowania zamiast ciągłego kupowania

Nowe przepisy zmieniają również podejście do serwisowania produktów elektronicznych, w tym także oświetlenia. Wprowadzając te regulacje, Unia Europejska realizuje plan dotyczący gospodarki w obiegu zamkniętym. Celem jest zarówno dobro nadmiernie wyeksploatowanej planety, jak i konsumentów. Każdy klient powinien mieć prawo do naprawy zakupionego sprzętu i łatwy dostęp do części zamiennych. W przypadku oświetlenia chodzi tu o energooszczędne źródła światła i różnego rodzaju sterowniki.

Kolejne niewydajne źródła światła znikają z rynku

We wrześniu 2021 roku z rynków krajów członkowskich zostaną wycofane produkty, które nie spełniają nowych wymogów unijnych. Będą to m.in.:

  • zintegrowane świetlówki kompaktowe (CFLi),
  • halogeny niskonapięciowe.

Wycofywane produkty nie znikną natychmiast z półek. We wrześniu 2021 roku firmy oświetleniowe zaprzestaną ich produkcji i dystrybucji na terenie Unii Europejskiej, jednak wciąż będą one dostępne w sklepach do wyczerpania zapasów.

W ofercie Signify nie brakuje energooszczędnych alternatyw dla wycofywanych produktów. Zarówno zintegrowane świetlówki kompaktowe (CFLi), jak i halogeny można wymienić na źródła LED. Oto przykłady kilku niezawodnych zamienników:

  • Zamiast zintegrowanych świetlówek kompaktowych można użyć klasycznych lamp LED Classic – w Signify oferujemy je w bardzo dużej liczbie. Możemy wybierać spośród produktów o przeróżnych kształtach i parametrach.
  • Alternatywą dla halogenów montowanych w oczkach sufitowych mogą być lampy LED z serii Philips CorePro LEDspot LV. Można je montować w oprawach, w których dotychczas wykorzystywaliśmy halogeny.

Jak widać, znalezienie alternatywy dla wycofywanych produktów wcale nie musi być trudne. W portfolio Signify znajdziemy źródła LED, które sprawdzają się praktycznie we wszystkich zastosowaniach – zarówno w prywatnych domach, jak i przestrzeniach komercyjnych. Lampy halogenowe pozostają w użyciu jedynie tam, gdzie potrzebne są tradycyjne żarówki grzewcze, czyli np. w piekarnikach. Na rynku pozostaną jeszcze dostępne świetlówki liniowe (T5, T8), niezintegrowane świetlówki kompaktowe (CFLni) oraz sodowe i metalohalogenkowe lampy wyładowcze (HID), ale z czasem i one zostaną zapewne wycofane na rzecz LED. To właśnie w tej technologii upatruje się przyszłości oświetlenia – w  Signify mamy tego świadomość, dlatego stale pracujemy nad udoskonalaniem oferty i zwiększaniem energooszczędności naszych produktów.