Nie masz jeszcze konta?

Zasilanie awaryjne i ciągłość działania

Ciągłość działania: w jaki sposób elektrycy mogą zachęcać klientów komercyjnych do stosowania zasilania awaryjnego?

Wyobraź sobie, że jesteś właścicielem małej firmy, np. piekarni lub sklepu detalicznego, przychodzisz rano do pracy i okazuje się, że nie ma prądu. Nie można włączyć światła, nie działają systemy bezpieczeństwa i klimatyzacji. Co gorsza, nie uruchamia się system punktu sprzedaży (POS), będący sercem operacyjnym Twojej firmy. Gdy nie działa system POS, nie tylko nie możesz rejestrować sprzedaży, ale także tracisz możliwość przetwarzania krytycznych danych, takich jak zapasy, rezerwacje, księgowość, programy lojalnościowe dla klientów itd. W takich warunkach po prostu nie da się prowadzić biznesu. Zapowiada się, że tego dnia poniesiesz straty zarówno pod względem przychodów, jak i reputacji, chyba że skorzystałeś z pomocy eksperta elektryka, który przygotował Cię na taką okoliczność i zapewnił odpowiednie zasilanie awaryjne lub jednostkę zasilania bezprzerwowego (UPS). Zasilacze UPS zapewniają ochronę systemów o krytycznym znaczeniu dla funkcjonowania Twojej firmy.

Jak pokazuje powyższy przykład, w firmach dostępność energii elektrycznej ma często kluczowe znaczenie dla ich codziennego funkcjonowania. Właściciele firm nie zawsze poświęcają temu tematowi wystarczającej uwagi. Elektrycy i wykonawcy instalacji elektrycznych mogą odgrywać rolę zaufanych doradców i uświadamiać pracownikom i właścicielom zagrożenia dla ciągłości działania, jakie niosą ze sobą przerwy w dostawie energii elektryczne, oraz sposobach ochrony przed nimi, jakimi są zasilacze UPS.

Wiele budynków komercyjnych może czerpać korzyści z ochrony zapewnianej przez zasilacz UPS, np.: restauracje, sklepy spożywcze, hotele, sklepy detaliczne, firmy produkujące żywność i napoje, pralnie chemiczne i samoobsługowe, apteki oraz gabinety weterynaryjne. W każdej działalności nie brakuje rozwiązań, które mogą wymagać ochrony UPS.

Zastosowanie zasilaczy UPS do zapewnienia ciągłości procesów biznesowych 

Rozmowę z klientem warto rozpocząć od zidentyfikowania aplikacji i narzędzi, których potrzebuje dla codziennego funkcjonowania jego firmy. W każdy punkcie detalicznym będą to systemy POS, będące zasadniczo małymi komputerami. Punkt sprzedaży ma kluczowe znaczenie w każdej, gdyż służy do rejestracji sprzedaży i monitorowania magazynu, a nawet wspomaga zarządzanie pracownikami. Oczywiście firmy takie jak piekarnie i restauracje muszą nieustannie dbać o ciągłość działania piekarników, pieców i lodówek. Awaria jakiegokolwiek z tych systemów naraża właściciela firmy na utratę przychodów i wywoła niezadowolenie klientów.

Obecnie większość firm korzysta z różnych aplikacji opartych na procesowaniu danych. Są to między innymi systemy kontroli zapasów, narzędzia do zarządzania danymi w celu optymalizacji wydajności lub śledzenia zachowań konsumentów. Przedsiębiorstwa posiadają również sprzęt sieciowy zapewniający łączność zarówno wewnątrz budynku, jak i internetową z krytycznymi aplikacjami pracującymi w chmurze. Część z nich wyposażonych jest w systemy monitorowania różnych elementów – od temperatury pieca i instalacji chłodniczej po poziom wilgotności. Wszystko to jest niezbędne do zrównoważonego i stabilnego funkcjonowania firmy i dlatego wymaga zabezpieczenia zasilaczem UPS.

Systemy bezpieczeństwa wymagają ochrony zasilania

Systemy bezpieczeństwa są ważne w każdej firmie. W niektórych przedsiębiorstwach pełnią kluczową funkcję w trakcie przerw w dostawie prądu.

Na przykład alarmy antywłamaniowe i kamery bezpieczeństwa powinny działać nieprzerwanie w trakcie awarii zasilania i zapobiegać nadużyciom. Podobnie alarmy przeciwpożarowe, systemy oddymiania i oświetlenia awaryjnego muszą być sprawne – jest to szczególnie istotne w wysoce zaludnionych obiektach, takich jak hotele, centra handlowe, lotniska, teatry i inne pomieszczenia użytku publicznego lub udostępnione szerokiemu gronu ludzi. Prawidłowe funkcjonowanie tych systemów i komunikacja powiadomień o problemach wymaga działania usług telekomunikacyjnych i sieci bezprzewodowej.

Wszystkie systemy zapewniające bezpieczeństwo powinny zostać oceniane pod kątem ochrony zasilania awaryjnego.

Ochrona systemów grzewczych i chłodzących

Systemy HVAC, które zapewniają ogrzewanie, chłodzenie i wentylację w firmie, również wymagają ochrony przez zasilacz UPS. Awaria tych systemów może skutkować nadmiernym wzrostem lub spadkiem temperatury oraz dyskomfortem pracowników i klientów. W niektórych nawet przypadkach – na przykład w restauracji, piekarni czy gabinecie weterynaryjnym – awarie systemów mogą być powodem dodatkowych problemów.

Dowiedz się więcej o zasilaniu awaryjnym 

Przedsiębiorstwa nie mogą sobie pozwolić nawet na krótkotrwałe przerwy w działalności, które mają negatywny wpływ na przychody, całość operacji i zadowolenie klientów. Dlatego ciągłość działania staje się przedmiotem szczególnej troski. Elektrycy powinni uświadamiać klientom rolę, jaką odgrywa ochrona budynków za pomocą zasilacza UPS. Poznaj też komercyjne rozwiązania UPS, które pomogą Ci i Twoim klientom zapobiec przestojom i zapewnić bezpieczeństwo.

 

 


Interesują Cię nowości produktowe, porady ekspertów, najświeższe promocje, specjalistyczne szkolenia, przygotowane specjalnie dla Ciebie przez Schneider Electric? Bądź z nami na bieżąco.