Lampy i oprawy przemysłowe
Wybieramy oprawy przemysłowe. Jaką technologię wybrać? Na jakie parametry zwracać uwagę?
Niełatwo jest oświetlić halę przemysłową lub magazyn. Liczy się nie tylko wykorzystana technologia, ale także kształt i rozmieszczenie opraw. Warto jednak poświęcić chwilę na ich staranny wybór, bo zależy od tego nie tylko komfort pracy w zakładzie, ale także wysokość rachunków za energię elektryczną.
Najpopularniejsze rodzaje opraw przemysłowych: kiedyś i dziś
Jeszcze do niedawna do opraw najczęściej wykorzystywanych w przemyśle należały:
- oprawy typu High Bay, czyli lampy wyładowcze montowane na stalowych linkach, stosowane zazwyczaj w wielkopowierzchniowych magazynach i halach produkcyjnych
- oraz oprawy liniowe, czyli tzw. świetlówki fluorescencyjne. Ich podstawową zaletą jest wysoka elastyczność instalacji oświetleniowej i tym samym łatwa zmiana aranżacji pomieszczenia w przyszłości.
Dziś zarówno jedne, jak i drugie rozwiązanie stopniowo wypierają oprawy LED, które choć na pozór wyglądają tak samo, jak dawniej wykorzystywane oprawy, świecą dzięki nowocześniejszej i bardziej ekologicznej technologii. Diody elektroluminescencyjne są efektywniejsze zarówno od lamp wyładowczych, jak świetlówek fluorescencyjnych. Osiągane dzięki nim oszczędności energii niekiedy sięgają nawet 70-80% w porównaniu z tradycyjnymi źródłami światła. Oprawy LED wydają się być zatem jedynym rozsądnym sposobem na oświetlenie zakładu przemysłowego, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę stale rosnące koszty zakupu energii.
Czym kierować się wybierając oprawy przemysłowe do zakładu
Załóżmy, że dylemat odnośnie wyboru technologii został rozwiązany i postawiliśmy na energooszczędne ledy. Jakie oprawy konkretnie jednak wybrać? Oto kluczowe czynniki jakie należy wziąć pod uwagę:
Kąt rozsyłu światła
Powinien być dostosowany do oświetlanej przestrzeni. Oprawy o szerokim kącie rozsyłu światła (>90 stopni) idealnie sprawdzają się w dużych, przestronnych halach, natomiast oprawy o wąskim kącie rozsyłu światła przeznaczone są do doświetlania ciasnych przestrzeni np. alejek w magazynach wysokiego składowania.
Klasa szczelności
Inaczej stopień ochrony IP. Im wyższy, tym oprawa jest szczelniejsza, dzięki czemu do jej środka nie przedostaje się pył, kurz czy wilgoć. W pomieszczeniach przemysłowych stosuje się zazwyczaj oprawy o IP nie niższym niż 4. Do szczególnie trudnych środowisk przeznaczone są natomiast oprawy hermetyczne o podwyższonej odporności. W zależności od zastosowania mogą być one odporne na wysoką wilgotność, niskie temperatury czy wysokie zapylenie. Montuje się je m.in. w garażach podziemnych (aby zapobiec awariom instalacji elektrycznej w przypadku zalania), tunelach czy chłodniach.
Wskaźnik oddania barw
Najlepiej, aby był on możliwie wysoki. W innym wypadku kolory oświetlanych przedmiotów mogą wydawać się inne niż w rzeczywistości. To z kolei może prowadzić do błędów w wykonywanej pracy. Typowe wartości w przemyśle to Ra>80 dla oświetlenia ogólnego, oraz Ra>90 na stanowiskach kontroli jakości.
O czym jeszcze pamiętać, oświetlając zakład przemysłowy?
Równie ważne co dobór, jest rozmieszczenie opraw w zakładzie. Chodzi nie tylko o to, aby przestrzeń była oświetlona równomiernie, ale by przeciwdziałać efektowi olśnienia. O olśnieniu mówimy, gdy oświetlenie pomieszczenia powoduje zbyt silne kontrasty między ciemnymi i jasnymi polami, ograniczając zdolność widzenia. W przemyśle zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do poważnych w skutkach wypadków przy pracy, dlatego należy zrobić wszystko, co możliwe, by mu przeciwdziałać. Źródła światła powinny być niewidoczne dla oka, warto również wystrzegać się gładkich, połyskujących powierzchni, w których mogłoby odbijać się światło.
W przypadku opraw LED niezwykle istotna jest także jakość poszczególnych komponentów elektronicznych oprawy. Trudno ocenić to, analizując poszczególne parametry, dlatego chcąc zapewnić sobie i swoim pracownikom najlepszej jakości oświetlenie, warto zainwestować w oprawy od renomowanych producentów, których produkty oznaczone są symbolem CE.
Prawdziwie nowoczesne oświetlenie zakładu przemysłowego
Na koniec warto wspomnieć o możliwości zdalnego sterowania oprawami LED. Nie wszystkie oprawy są w nią wyposażone, wiele posiada jednak możliwość implementacji odpowiednich sterowników. Co dzięki temu zyskujemy? Można wówczas zdalnie regulować barwę i natężenie światła, włączać i wyłączać je o ustalonych porach oraz synchronizować z czujnikami ruchu i światła dziennego. Dzięki temu światło świeci tylko wtedy, gdy jest potrzebne, nie przyczyniając się do kosztownych strat energii.
Po więcej informacji na temat „inteligentnego” oświetlenia budynków przemysłowych odsyłamy na stronę Interact Industry.