Serwis www.elektroklub.pl​​​​​​​​​​​​​​ używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.

Nie masz jeszcze konta?

Jak unijny Ekoprojekt zmienia rynek źródeł światła

Zgodnie z jego założeniami, z rynku stopniowo eliminowane są produkty energochłonne. Jednocześnie stale podnoszone są wymogi dla ich energooszczędnych odpowiedników. Od 1 września 2016 r. na terytorium UE nie wolno produkować ani sprowadzać do UE w celu odsprzedaży lamp halogenowych na napięcie sieciowe (lamp reflektorowych). Wszystkie zgromadzone zapasy tych produktów będą dostępne w sprzedaży aż do wyczerpania stanów magazynowych.

Rozporządzenie dotyczy następujących lamp halogenowych i żarowych:

Wszystkie lampy reflektorowe na napięcie sieciowe (230-240V):

  • Halogen Classic z gwintem typu E14/E27 o kształtach R39/R50/R63/R80
  • Lampy halogenowe AH z gwintem typu GU10
  • PAR16/20/30/38 (nie dotyczy promienników podczerwieni PAR38 przeznaczonych do nagrzewania)

Rozwiązania alternatywne

Żadne z dostępnych obecnie lamp halogenowych nie spełniają wymogów stawianych lampom reflektorowym na napięcie sieciowe. Firma Philips oferuje szeroką gamę alternatywnych rozwiązań opartych na technologii LED, które z powodzeniem zastąpią wycofywane halogenowe lampy reflektorowe na napięcie 230-240 V.

Halogenowe lampy reflektorowe 12 V w kontekście nowego prawa

W zestawieniu z lampami zasilanymi napięciem sieciowym lampy halogenowe 12 V oferują zdecydowanie wyższą energooszczędność. Aby sprostać wymogom Ekoprojektu, trwałość świetlna nowych lamp halogenowych Philips wzrośnie do 4000 godzin. Dotyczy to wszystkich lamp z gwintem typu GU5.3, GU4 i G53.

Lampy bezkierunkowe w kontekście nowego prawa

Nowe przepisy obejmą lampy bezkierunkowe dopiero od września 2018 r. (dotyczy żarówek z gwintem E27/E14/B22 oraz kapsułek 12 V).