Jak unijny Ekoprojekt zmienia rynek źródeł światła
Zgodnie z jego założeniami, z rynku stopniowo eliminowane są produkty energochłonne. Jednocześnie stale podnoszone są wymogi dla ich energooszczędnych odpowiedników. Od 1 września 2016 r. na terytorium UE nie wolno produkować ani sprowadzać do UE w celu odsprzedaży lamp halogenowych na napięcie sieciowe (lamp reflektorowych). Wszystkie zgromadzone zapasy tych produktów będą dostępne w sprzedaży aż do wyczerpania stanów magazynowych.
Rozporządzenie dotyczy następujących lamp halogenowych i żarowych:
Wszystkie lampy reflektorowe na napięcie sieciowe (230-240V):
- Halogen Classic z gwintem typu E14/E27 o kształtach R39/R50/R63/R80
- Lampy halogenowe AH z gwintem typu GU10
- PAR16/20/30/38 (nie dotyczy promienników podczerwieni PAR38 przeznaczonych do nagrzewania)
Rozwiązania alternatywne
Żadne z dostępnych obecnie lamp halogenowych nie spełniają wymogów stawianych lampom reflektorowym na napięcie sieciowe. Firma Philips oferuje szeroką gamę alternatywnych rozwiązań opartych na technologii LED, które z powodzeniem zastąpią wycofywane halogenowe lampy reflektorowe na napięcie 230-240 V.
Halogenowe lampy reflektorowe 12 V w kontekście nowego prawa
W zestawieniu z lampami zasilanymi napięciem sieciowym lampy halogenowe 12 V oferują zdecydowanie wyższą energooszczędność. Aby sprostać wymogom Ekoprojektu, trwałość świetlna nowych lamp halogenowych Philips wzrośnie do 4000 godzin. Dotyczy to wszystkich lamp z gwintem typu GU5.3, GU4 i G53.
Lampy bezkierunkowe w kontekście nowego prawa
Nowe przepisy obejmą lampy bezkierunkowe dopiero od września 2018 r. (dotyczy żarówek z gwintem E27/E14/B22 oraz kapsułek 12 V).