Nie masz jeszcze konta?

W jaki sposób poprawnie zainstalować ograniczniki przepięć

Sposób montażu ograniczników przepięć ma duże znaczenie przy zapewnieniu właściwej ochrony dla zabezpieczanych instalacji i urządzeń. Oprócz poprawnego dobrania przekroju przewodów i właściwego ich dokręcenia w zaciskach aparatów, kluczowe jest także zadbanie o to, aby zastosowane przewody łączeniowe były jak najkrótsze.

Wynika to z dodatkowych spadków napięcia, jakie powstają na przewodach łączeniowych przy odprowadzaniu prądów udarowych przez ograniczniki przepięć, największe znaczenie ma w tej sytuacji indukcyjność przewodów.

„Zainstalowany” poziom ochrony Up powinien być porównany z poziomem wytrzymałości urządzenia odbiorczego.

Ogranicznik przepięć cechuje się napięciowym poziomem ochrony Up, który jest wewnętrzny, tzn. określony i badany niezależnie od sposobu jego instalacji. W praktyce, wybór poziomu Up ochronnika powinien zawierać margines bezpieczeństwa, określony dla przepięć właściwych dla sposobu instalacji ogranicznika (patrz schematy poniżej).

clipboard-20190927-142131.png

clipboard-20190927-142348.jpeg

Sposób podłączenia ogranicznika przepięć powinien uwzględniać zachowanie jak najkrótszych przewodów łączeniowych. Praktyczne znaczenie ma „zainstalowany” napięciowy poziom ochrony na który składają się: poziom ochrony ogranicznika oraz spadki napięcia na przewodach łączeniowych.

Zaleca się, aby sumaryczna długość przewodów łączeniowych nie przekraczała 0,5 m. Załączony poradnik doboru ograniczników przepięć zawiera szczegółowe informacje dotyczące istotnych wymogów jakie należy uwzględnić dobierając zabezpieczenia przeciwprzepięciowe: koordynacja ograniczników przepięć, dobezpieczanie i inne.

Schneider oferuje kompletny zestaw ograniczników przepięć: od Typu 1 do Typu 3, w tym wersje komfortowe z wymiennymi wkładkami, ekonomiczne – monobloki a także aparaty z wbudowanym dobezpieczeniem.

Pobierz poradnik techniczny