Serwis www.elektroklub.pl​​​​​​​​​​​​​​ używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.

Nie masz jeszcze konta?

Dlaczego warto dzielić instalację elektryczną na mniejsze obwody. Ile gniazdek powinno znajdować się na jednym obwodzie

Ilość gniazd na jednym obwodzie wyznacza krajowa norma. Występuje podział ze względu na kategorię wykorzystania:

  • Co najmniej 1 obwód dla oświetlenia, przy czym każdy obwód zasilający powinien zawierać maksymalnie 8 punktów oświetlenia.
  • Co najmniej 1 obwód dla gniazdek o prądzie znamionowym 10/16A, przy czym każdy obwód zasilający powinien zawierać maksymalnie 8 gniazd (mogą być pojedyncze lub podwójne, montowane w 1 punkcie).
  • Osobny obwód na urządzenia takie jak podgrzewacz wody, pralka, zmywarka, kuchenka, lodówka itp.

W tabeli przeznaczamy zalecenia dotyczące liczby gniazdek (10/16A lub podobnych) i stałych punktów oświetlenia. Liczba gniazd na jednym obwodzie zależy od przeznaczenia danego pomieszczenia lub budynku.

Funkcja pomieszczenia

Minimalna liczba stałych punktów oświetlenia

Minimalna liczba gniazd 10/16A

Salon

1

5

Sypialnia, pokój wypoczynkowy, biuro, jadalnia

1

3

Kuchnia

2

4*

Łazienka

2

2

Korytarz, garderoba

1

1

Ubikacja, magazynek

1

-

Pralnia

-

1

(*) Zalecane 2 gniazda nad stanowiskiem pracy i 1 na obwód specjalny; ponadto osobne gniazdo 16A lub 20A dla kuchenki i zmywarki oraz puszka rozgałęźna (przyłączeniowa) lub gniazdo dla obwodu specjalnego 32A

Przewody ochronne

Norma IEC oraz większość norm krajowych wymagają, aby każdy obwód zawierał przewód ochronny. Jest to usilnie zalecane tam, gdzie zainstalowane są urządzenia lub sprzęt z izolacją klasy I, a jest tak w większości przypadków. Przewody ochronne muszą łączyć wtyk uziemienia w każdym gniazdku i przyłącze uziemienia w urządzeniach klasy I z głównym złączem uziemienia na początku instalacji. Ponadto, gniazdka 10/16 A (lub podobne) powinny być wyposażone w otwory na wtyczkę z klapką.

Przekrój przewodów

Przekrój przewodów i prąd znamionowy powiązanego urządzenia ochronnego zależą od wielkości prądu danego obwodu, temperatury otoczenia, rodzaju instalacji i wpływu na sąsiednie obwody. Ponadto, żyły w przewodach fazowych, neutralnym oraz ochronnym danego obwodu muszą mieć równe przekroje (przyjmując ten sam materiał żył, tzn. wszystkie z miedzi lub wszystkie z aluminium).

clipboard-20190919-185008.jpeg

Rysunek wskazuje wymagane przekroje przewodów w przypadku powszechnie stosowanych urządzeń. Urządzenia zabezpieczające 1 faza + N w przestrzeniach 2 x 9 mm są zgodne z wymaganiami izolacji i oznakowania prądu znamionowego obwodu i rozmiarów żył.

(1) w obwodzie 3-fazowycm 230/400V, przekrój przewodu wynosi 4mm2 w przypadku miedzi lub 6mm2 w przypadku aluminium, a zabezpieczenie jest zapewniane przez wyłącznik 32A lub bezpiecznik 25A

Pobierz broszurę