Slider_A9K
Pobierz app
Philips fanpage
akcja inwestycja
SEP
Realizacje
Kalkulator korzyści
Asfora
Jak określać temperaturę barwową?
2016-07-07

Jak określać temperaturę barwową?

To, czy światło emitowane przez źródło światła ma postać chłodną czy ciepłą określa się za pomocą wyglądu barwowego lub temperatury barwowej (CCT). Na opakowaniach produktów LED często określa się ją w stopniach Kelwina (K).

Źródła światła LED emitujące ciepłe białe światło (o temperaturze 2700 K lub 3000 K) stosuje się często tam, gdzie światło ma być relaksujące. Zwykle używa się ich więc w domach i restauracjach oraz w niektórych sklepach charakteryzujących się ciepłą atmosferą/nastrojem. Każdy jednak może mieć upodobania kulturowe bądź własne, więc należy zawsze porozmawiać z klientem o jego osobistych wymaganiach.

Neutralne, białe źródła światła LED (4000 K) najczęściej stosuje się w restauracjach typu fast food oraz w budynkach z dużą ilością przeszkleń i stali. Źródła światła LED o temperaturze CCT wynoszącej 5000 K lub więcej (chłodna biel) pracują lepiej przy dużym natężeniu oświetlenia – kiedy natężenie jest niższe, ich światło może wydawać się mdłe lub szare. Na świeżym powietrzu zimne żarówki LED dobrze sprawdzają się w oświetlaniu elementów wodnych, takich jak fontanny. Oprócz większej skuteczności świetlnej zimne światło kojarzone jest z nocą – przypomina oświetlenie księżyca. Tak się składa, że światło księżyca ma temperaturę około 4100 K - 4200 K.

Im temperatura barwowa jest większa, tym wygląd światła jest zimniejszy (bardziej niebieski).

Należy też pamiętać, że źródła światła LED o ciepłym świetle emitują nieco mniej lumenów na wat niż te o świetle zimnym. Podobnie źródła światła LED o wysokim wskaźniku oddawania barw (CRI) emitują mniej światła niż te o niskim CRI.

Inne artykuły Philips

Czytaj artykuły tej samej kategorii

Planujesz inwestycje?
sprawdź, ile możesz zyskać!