Slider_A9K
Pobierz app
Philips fanpage
akcja inwestycja
SEP
Realizacje
Kalkulator korzyści
Asfora
Technologia LED - fakty i mity
2016-07-07

Technologia LED - fakty i mity

Coraz więcej osób stosuje i docenia zalety technologii LED, chociaż są i tacy, którzy znają ją tylko z historii pełnych niedopowiedzeń i przekłamań. Postaramy się rzucić światło na najbardziej rozpowszechnione mity i pokazać w jaki sposób działa oświetlenie LED.

Mit 1: Źródła światła LED się nie nagrzewają
Źródła światła LED oddają znikome ciepło, czyli w dużo mniejszej ilości niż żarówki energooszczędne i tradycyjne. Równie ważne jest to, że gdy zostaną użyte w Twoim domu, nie emitują światła podczerwonego. Podczerwieni nie widać, więc nie zwiększa ona jasności żarówki, a sprawia tylko, że szybciej się ona nagrzewa i zużywa więcej energii. Następną zaletą jest to, że LEDy nie emitują również światła ultrafioletowego.

Mit 2: Jakość światła LED jest niska
Tak nie jest! To, jak dobrze żarówka odzwierciedla naturalne kolory jest mierzone poprzez współczynnik oddawania barw (CRI). Źródła światła firmy Philips zawsze mają wskaźnik CRI powyżej 80, podczas gdy CRI światła dziennego to 100. Ciągle rozwijamy technologię, więc CRI LEDów będzie tylko rosnąć, sprawiając, że będą znajdowały coraz to nowe zastosowania. CRI nie jest jednak jedyną miarą „jakości” światła. Sprawdziliśmy jak konsumenci wybierają żarówki i odkryliśmy, że często preferują LEDy w oparciu o ogólną barwę i jednolitość światła, a nie o samą wartość CRI. Dlatego też skupiamy się na tworzeniu wysokiej klasy żarówek LED ze stałą ilością światła. Stworzyliśmy nawet własną miarę oceny jakości światła (nazywamy ją technologią Optibin) by LEDy Philips spełniały Twoje oczekiwania.

Mit 3: Źródła światła LED zawierają niebezpieczne substancje
LEDy nie zawierają rtęci, ołowiu ani innych toksycznych materiałów, można też, tak jak przy większości innych urządzeń elektronicznych, poddać je w pełni procesowi recyklingu.

Mit 4: LEDy potrzebują czasu by się nagrzać
W przeciwieństwie do świetlówek energooszczędnych, LED świecą z pełnym strumieniem świetlnym natychmiast po włączeniu. Mogą być również włączane i wyłączane bez niebezpieczeństwa skrócenia ich żywotności.

Mit 5: LEDy nie mogą być przyciemnianie
Tak, mogą. Mimo ż LEDy nie są cyfrowe, co oznacza, że mogą być tylko włączone albo wyłączone, moc światła może być ustawiona na różnych poziomach. Wymaga to przyciemniacza. Nie wszystkie LEDy można przyciemnić, dlatego jeśli chcesz używać przyciemniania, wybierz żarówki na których pudełku jest informacja o tym że mają one taką możliwość. Szukaj znaczka „dimmable” na opakowaniach. W wielu przypadkach będziesz mógł użyć już posiadanego przyciemniacza. Po prostu wykręć swoją obecną żarówkę i wymień ją na żarówkę LED z możliwością przyciemniania. Na naszej stronie znajdziesz też listę kompatybilnych przyciemniaczy , która pomoże Ci podjąć decyzję.

Mit 6: LEDy nie są jeszcze warte swojej ceny
Żarówka Philips LED ma żywotność aż do 20.000 godzin, co przy średnim dziennym użyciu na poziomie 3.5 godziny, oznacza że nie będzie trzeba jej wymieniać przez najbliższe 15 lat. LEDy zużywają też około 80% mniej energii niż tradycyjne żarówki, więc szybko zobaczysz oszczędność na rachunkach za energię. Dlatego też odpowiedź brzmi: Tak! LEDy już teraz są warte swojej ceny, a wraz z jej spadkiem wartość dodana LED będzie jeszcze wzrastać. Żarówki Philips LED są też bardziej efektywne niż wiele „podobnych” lamp LED o tej samej barwie i mocy, dlatego też dostajesz lepsze oświetlenie przy tej samej konsumpcji energii.

Mit 7: LEDy są szkodliwe dla oczu
Światła LED są równie bezpieczne dla oczu jak każde inne sztuczne źródła światła. Nie działają one jak lasery, światło nie jest skupione w jednym punkcie, a ich intensywność jest podobna do tej tradycyjnych żarówek i halogenów.

Mit 8: LEDy są wieczne
LED mają żywotność dłuższą niż przeciętna żarówka, ale nie, nie trwają wiecznie. LED z upływem czasu będzie tracił na wartości strumienia świetlnego. W przypadku żarówek LED Philips, spadek strumienia świetlnego w deklarowanym okresie żywotności będzie niezauważalny.

Mit 9: Przejście na oświetlenie LED jest kosztowne
Mimo, że początkowy koszt żarówki LED jest wyższy, kupując LED w długim okresie oszczędzasz. Początkowa inwestycja jest też z nawiązką spłacana dzięki niższemu aż do 80% zużyciu energii oraz dłuższej, (nawet 20 letniej) żywotności. I nie zapominaj o tym, że obecnie ceny LEDów są dużo niższe niż jeszcze kilka lat temu i względnie szybko zbliżają się do cen tradycyjnych źródeł światła.

Mit 10: Żarówki LED 3W są jaśniejsze niż LED 1W
Niekoniecznie! W przeszłości chcąc pokazać jasność tradycyjnej żarówki posługiwaliśmy się watami. Ale ich ilość (W) jest tylko miarą tego ile źródło światła zużywa energii. W wypadku oświetlenia LED, ilość watów nie mówi nic o jasności. Dwa różne LEDy mogą zużywać tyle samo energii, ale jedna żarówka LED może być jaśniejsza niż druga. Przy wyborze żarówek LED powinno się patrzeć na ilość światła. Jest ona mierzona w lumenach (lm), a ich ilość jest wskazana na opakowaniu. Pokazujemy też ich odpowiednik w watach jako ekwiwalent tradycyjnej żarówki o tej samej ilości światła, ale robimy to wyłącznie dlatego, że do tej miary przyzwyczajeni są konsumenci.

Mit 11: Wszystkie żarówki LED świecą bardzo białym światłem
Pierwsze żarówki LED były bardzo białe, gdyż było to najbardziej efektywne. Teraz jednak są dostępne w całej gamie „odcieni bieli” od ciepłego żółtawego, do zimnego niebieskawego światła. Szukaj na opakowaniu oznaczenia odcienia bieli.

Mit 12: LED-y nie są wystarczająco jasne
Są, ponieważ LEDy emitują taką samą ilość światła jak tradycyjne żarówki. Główna różnica jest taka, że zużywają mniej energii. 9W żarówka LED daje porównywalny strumień świetlny co 12W świetlówka i 42W halogen, czy 60W żarówka tradycyjna.

Mit 13: LEDy nie działają w ekstremalnie niskich temperaturach
LEDy stają się coraz bardziej wydajne i wytrzymują nawet dłużej przy niskich temperaturach. Nadmiernie wysoka temperatura może skrócić życie komponentów elektrycznych i elektronicznych (jest to jeden z powodów, dla których tradycyjne żarówki mają tak krótką żywotność), więc używanie lamp LED w nawet najchłodniejszym klimacie nie stanowi problemu.

Mit 14: LEDy nie są odporne na wibracje
W żarówkach LED nie ma ruchomych części, delikatnego szkła ani żarnika, dlatego są one bardzo wytrzymałe. Wszystkie żarówki Philips LED przechodzą testy wibracji zgodne z międzynarodowymi standardami (IEC), a w niektórych przypadkach posługujemy się nawet standardami technologii wojskowej, by zagwarantować ich długą żywotność.

 

Poznaj źródła światła oferowane przez Philips Lighting -sprawdź!

Inne artykuły Philips

Czytaj artykuły tej samej kategorii

Planujesz inwestycje?
sprawdź, ile możesz zyskać!