Slider_A9K
Pobierz app
Philips fanpage
akcja inwestycja
SEP
Realizacje
Kalkulator korzyści
Asfora
Produkcja wybranych artykułów elektrotechnicznych – II 2019
2019-04-22

Produkcja wybranych artykułów elektrotechnicznych – II 2019

W lutym spadła produkcja w sześciu z dziesięciu grup asortymentowych z dziedziny elektrotechniki. Największe ograniczenia wystąpiły w żarowych źródłach światła, najmocniejszy wzrost w ogniwach i bateriach galwanicznych.

Żarowe źródła światła to grupa asortymentowa, która w grudniu zaliczyła najmocniejszy spadek produkcji. W omawianym miesiącu wytworzono ich ponad 2,6 mln sztuk, czyli o 27,7% mniej niż w styczniu. Tendencja spadkowa w tym przypadku trwa już od listopada ubiegłego roku. Znaczące ograniczenie miało miejsce także w przypadku produkcji prądu. W porównaniu do stycznia energii elektrycznej wytworzono 13 576 GWh – o 15,6% mniej, co w pewnym stopniu można tłumaczyć mniejszą liczbą dni kalendarzowych w lutym. Z pewnością krótszy miesiąc wpływ miał także na zmniejszenie produkcji w innym asortymencie. W przypadku silników elektrycznych i prądnic spadek był na poziomie 10,4%, w akumulatorach 9,6%, w żarówkach LED 5,3%, a w licznikach energii elektrycznej 2,8%. W tych ostatnich urządzeniach miesięczny wolumen był jednak i tak stosunkowo wysoki. W ciągu ostatnich 12 miesięcy powyżej 1,1 tys. sztuk liczników udało się wyprodukować w październiku, listopadzie, styczniu i właśnie w lutym.

Mniejsza liczba dni kalendarzowych w omawianym miesiącu nie wpłynęła negatywnie na poziom produkcji w czterech grupach produktowych. Wzrosty odnotowano w transformatorach (0,8%), przewodach gołych (3,7%), kablach elektroenergetycznych (4,1%) oraz największe (6,9%) w ogniwach i bateriach galwanicznych.

GUS


Dane o produkcji wybranych artykułów elektrotechnicznych pochodzą z GUS-u, który co miesiąc zbiera informacje o wielkości produkcji ważniejszych wyrobów przemysłowych z różnych branż. Dane pozyskiwane są od producentów sektora publicznego i prywatnego, w których liczba zatrudnionych wynosi 50 lub więcej osób.

Źródło pochodzenia: Magazyn Elektrosystemy oraz Elektrosystemy.pl – interaktywny portal internetowy.

Czytaj artykuły tej samej kategorii

Planujesz inwestycje?
sprawdź, ile możesz zyskać!