Slider_A9K
Pobierz app
Philips fanpage
akcja inwestycja
SEP
Realizacje
Kalkulator korzyści
Asfora
NKT zainstalowała podmorski kabel HVAC o długości 163 km
2019-04-22

NKT zainstalowała podmorski kabel HVAC o długości 163 km

Firma NKT oddała do użytku system kabli wysokiego napięcia o długości 163 km zasilający norweskie pola naftowo-gazowe Martin Linge. Instalacja to najdłuższy na świecie podmorski kabel HVAC, który pomoże w ograniczeniu emisji do 200 000 ton CO2 rocznie.

Koncern NKT zakończył realizację projektu obejmującego system podmorskich kabli zasilających przeznaczonych do zasilania pola naftowo-gazowego Martin Linge w Norwegii zamówionego przez firmę Equinor. Wykorzystano w tym celu kabel wysokiego napięcia 145 kV o rekordowej długości 163 km. Kabel został ułożony w trudnym środowisku Morza Północnego przez specjalistyczny statek NKT Subsea 7.

Firma NKT specjalnie zaprojektowała, wyprodukowała i zainstalowała instalację obejmującą trójżyłowy kabel podmorski XLPE HVAC XLPE o mocy 55 MW, zawierający także łącza światłowodowe. Ponadto zainstalowano kabel 17,5 kV o długości 3,5 km, w tym 500 metrów kabla dynamicznego.

Rozwiązanie NKT pomoże ograniczyć emisję CO2 o około 200 000 ton rocznie po uruchomieniu pola, ponieważ urządzenia Martin Linge będą zasilane z przybrzeżnej sieci energetycznej zamiast z generatorów. Inne zalety to mniejszy poziom hałasu i wibracji na platformach oraz mniejsze wymagania co do zabiegów konserwacyjnych.

Źródło pochodzenia http://elektrosystemy.pl

Czytaj artykuły tej samej kategorii

Planujesz inwestycje?
sprawdź, ile możesz zyskać!