Slider_A9K
Pobierz app
Philips fanpage
akcja inwestycja
SEP
Realizacje
Kalkulator korzyści
Asfora
Grupa TAK zakończyła działalność
2019-02-26

Grupa TAK zakończyła działalność

Grupa TAK – wspólne przedsięwzięcie trzech dystrybutorów artykułów elektrotechnicznych: Przedsiębiorstwa Handlowego A-T, Kaczmarek Electric oraz TIM – przeszła do historii. Organizacja zakończyła działalność z końcem 2018 roku.

Grupa TAK powstała jesienią 2015 roku. Przedstawiciele firm ją tworzących niezwłocznie rozpoczęli wówczas z dostawcami rozmowy handlowe dotyczące zakupów na rok 2016. Modele biznesowe i pomysły na rozwój trzech partnerów różniły się, co oznaczało, że firmy w niewielkim stopniu ze sobą konkurowały, natomiast doskonale się uzupełniały.

W kolejnych miesiącach wspólnie z dostawcami wypracowaliśmy nowe, bardziej efektywne zasady współpracy, umożliwiające optymalizację kosztów logistycznych po obu stronach, dotarcie z ofertą produktową do nowych grup klientów i sprawne wprowadzanie na rynek nowości – wspomina Paweł Jarmużek, prezes Przedsiębiorstwa Handlowego A-T.

Grupa z potencjałem

Za Grupą TAK stał w momencie rozpoczęcia działalności zarówno potencjał sprzedażowy (ponad 200 stacjonarnych placówek handlowych, obsługujących klientów hurtowych i detalicznych, a także dwa e-sklepy), jak i logistyczny (około 70 tys. m2 powierzchni magazynowych i placów kablowych). Szefowie firm tworzących grupę od początku deklarowali, że ich przedsięwzięcie ma przynieść wymierne korzyści wszystkim uczestnikom rynku. 

Naszym celem był biznes na TAK. Sprawniejszy, nowocześniejszy i bardziej przewidywalny. Taki, na którym korzystają nie tylko producenci oraz dystrybutorzy tworzący grupę, ale i klienci, zyskujący dzięki naszemu partnerstwu dostęp do szerszej oferty produktowej. Udało się – dodaje Cezary Kaczmarek, prezes Kaczmarek Electric.

Potwierdzają to liczby. Po trzech kwartałach 2018 roku suma obrotów firm tworzących Grupę TAK wyniosła 1,55 mld zł wobec 1,16 mld zł w analogicznym okresie 2015 roku, a więc tuż przed utworzeniem grupy. Oznacza to wzrost aż o ponad 33%.


Wyczerpana formuła

Trzy lata działalności Grupy TAK to okres dynamicznych zmian zarówno na całym rynku dystrybucji artykułów elektrotechnicznych, jak i w każdej z trzech firm.

– Każde z naszych przedsiębiorstw jest w zupełnie innej sytuacji niż jesienią 2015 roku i ma inne pomysły oraz perspektywy na dalszy rozwój niż trzy lata temu. Dlatego wspólnie uznaliśmy, że dotychczasowa formuła naszej współpracy wyczerpała się – podkreśla Krzysztof Folta, prezes TIM-u.

Grupa TAK zakończyła swoją działalność z dniem 31 grudnia 2018 roku.

Rozstajemy się w przyjaźni, życząc sobie wzajemnie powodzenia w dalszej działalności. Nie wykluczamy także współpracy w przyszłości. Dziękujemy naszym partnerom biznesowym i klientom za życzliwość i zaufanie. Wierzymy, że ostatnie trzy lata naszej kooperacji przyczyniły się do szybszego rozwoju i większej profesjonalizacji polskiego rynku dystrybucji artykułów elektrotechnicznych – podsumowują wspólnie działalność Grupy TAK prezesi Krzysztof Folta, Paweł Jarmużek
i Cezary Kaczmarek.

Członkowie Grupy TAK

 

Grupę TAK tworzyły firmy TIM, Kaczmarek Electric i Przedsiębiorstwo Handlowe A-T.

TIM to największy dystrybutor materiałów elektrotechnicznych w Polsce i jednocześnie pierwsza spółka tego typu, która na polskim rynku postawiła na sprzedaż elektrotechniki w kanale e-commerce na dużą skalę. W 2018 roku aż 71% obrotów TIM-u zrealizowano online.

Kaczmarek Electric to hurtownia elektrotechniczna, która jest numerem trzy na polskim rynku pod względem wielkości obrotów. W ostatnich latach spółka notuje dynamiczny wzrost sprzedaży, m.in. w wyniku rozwoju placówek franczyzowych w oparciu o program „Z nami warto”. Obecnie Kaczmarek Electric posiada 103 punkty sprzedaży.

Przedsiębiorstwo Handlowe A-T zajmuje się sprzedażą artykułów elektrycznych i oświetleniowych oraz chemicznych, farmaceutycznych i spożywczych. Zatrudnia ponad 910 pracowników. Posiada m.in. 80 placówek elektryczno-oświetleniowych, 43 hurtownie elektryczne i dwa salony oświetleniowe „Fabryka Światła”. Obecnie
w spółce trwa postępowanie sanacyjne, które decyzją Sądu Rejonowego w Kaliszu, zostało otwarte 13 listopada.

Źródło pochodzenia: Magazyn Elektrosystemy oraz Elektrosystemy.pl – interaktywny portal internetowy.

Czytaj artykuły tej samej kategorii

Planujesz inwestycje?
sprawdź, ile możesz zyskać!