Slider_A9K
Pobierz app
Philips fanpage
akcja inwestycja
SEP
Realizacje
Kalkulator korzyści
Asfora
Jak w prosty sposób zmniejszyć rachunki za prąd lokatorów oraz administratorów budynków?
2017-05-28

Jak w prosty sposób zmniejszyć rachunki za prąd lokatorów oraz administratorów budynków?

- Sterowanie oświetleniem w częściach wspólnych za pomocą łącznika czasowego.

Każdemu z nas z pewnością nie raz zdarzyło się pozostawić włączone światło na klatce schodowej w piwnicy lub innej części wspólnej przez zwykłe roztargnienie. Kiedy takie sporadyczne przypadki pomnożymy przez ilość wszystkich lokatorów, może się okazać, że czas kiedy oświetlenie paliło się niepotrzebnie stanowi nawet 10 - 20% całkowitego czasu użytkowania źródła światła. Eliminując tego typu przypadki powinno więc udać się zredukować zużycie energii, a tym samym rachunki za prąd, właśnie o 10-20%. W jaki sposób to zrobić nie pogarszając przy tym komfortu użytkowników?

Wystarczy zastosować sterowanie czasem załączenia obwodu za pomocą przekaźnika zwłocznego. Rozwiązanie przedstawione poniżej, z wykorzystaniem takiego właśnie przekaźnika z serii Unica lub Merten, umożliwia dodatkowo połączenie zewnętrznych przycisków zwiernych do sterowania lokalnego. Przekaźnik oraz przyciski montowane są podtynkowo, dodatkowo dostępny jest szeroki wybór ramek pasujących do każdego wystroju wnętrza.

Schemat rozwiązania

Możliwość podłączenia do 25 przycisków zwiernych do sterowania lokalnego

Korzyści wynikające z zastosowania rozwiązania:

 

- Wystarczy nacisnąć przycisk, a oświetlenie zostanie włączone i będzie działać tak długo, jak długo jest potrzebne.

- Łącznik czasowy można ustawić na wartość od 2 sekund do 12 minut (lub 5 sekund do 1 godziny w serii Merten). Można zaoszczędzić przynajmniej 400 godzin działania oświetlenia rocznie w przeliczeniu na obiekt (jedna godzina oszczędności dziennie).

Dowiedz się więcej

Inne artykuły Schneider Electic

Czytaj artykuły tej samej kategorii

Planujesz inwestycje?
sprawdź, ile możesz zyskać!