Slider_A9K
Pobierz app
Philips fanpage
akcja inwestycja
SEP
Realizacje
Kalkulator korzyści
Asfora
Jaki powinien być oszczędny i inteligentny dom
2016-12-21

Jaki powinien być oszczędny i inteligentny dom

Hasło „nowoczesny dom” kojarzy nam się głównie z urządzeniami multimedialnymi. Tymczasem rozbudowany system kina domowego czy Smart TV nie uczyni naszego domu inteligentnym. O jego nowoczesności nie świadczy również jedynie zastosowanie skomplikowanych technologii budowlanych, użycie wyrafinowanych materiałów czy też stworzenie dobrego projektu architektonicznego.

 

 

 

 

Nowoczesny, inteligentny dom to taki, który potrafi zadbać zarówno sam o siebie, jak i o komfort i bezpieczeństwo swoich mieszkańców. Zrobi to wszystko, niezmiennie utrzymując koszty eksploatacji na jasno określonym, najniższym możliwym poziomie.

 

 

 

Rosnące ceny energii sprawiają, że coraz więcej osób szuka systemu, który umożliwi skuteczne jej oszczędzanie. Do takich rozwiązań należy m.in. system KNX Schneider Electric. Zastosowanie go pozwala nie tylko na lokalne sterowanie urządzeniami wykonawczymi, regulując temperaturę np. we wszystkich pokojach w jednorodzinnym domu, ale umożliwia też zarządzanie elementami technologii, które w pełni współpracują z pozostałą częścią automatyki. Przykładem byłaby obsługa centrali wentylacyjnej czy rekuperatora.

 Jak zacząć oszczędzać w domu?

 

 

Bramka pomiarowa KNX Schneider Electric

Kluczowym dla efektywnego oszczędzania jest regularny pomiar zużycia mediów. System KNX, dzięki szerokiej ofercie prostych liczników energii, jak również wejść impulsowych, przeznaczonych dla wodomierzy i gazomierzy, umożliwia wygodne śledzenie zużycia energii. Analizując rozłożenie zużycia w czasie można zidentyfikować obszary, gdzie możliwa jest poprawa. Dodatkowo, gdy system wykryje wyjątkowo długotrwałe zużycie, np. wody, może poinformować użytkownika o potencjalnej awarii, a nawet umożliwić jej zdalne odcięcie. To bardzo przydatna funkcja, której często brakuje w rozwiązaniach związanych z gospodarką wodną.

Jak redukować straty energii w domu?

Zmienne warunki pogodowe przestają mieć znaczący wpływ na stan ciepła w pomieszczeniu dzięki automatycznym systemom sterowania roletami systemu KNX. Dostosowuje on ustawienie rolet do natężenia oświetlenia i temperatury zewnętrznej. Zamykając rolety, tym samym zacieniając pokój, lub otwierając je, gdy ustawianie do słońca może wspomagać wewnętrzne systemy ogrzewania i klimatyzacji, znacząco redukuje zużycie energii.

Aktor roletowo-załączający KNX Schneider Electric

Inteligentny dom zawsze zadba o swojego użytkownika. Systemy detekcji otwartych okien i drzwi nie tylko poinformują użytkownika w momencie wyjścia z domu, że pozostawił otwarte okno, ale także zadbają o to, aby chwilowo nie ogrzewać  pomieszczeń, które właśnie wietrzymy.

 

Źródło grafik produktowych: Poradnik KNX Schneider Electric

Po więcej informacji zapraszamy na stronę ecoxpert.pl.

Inne artykuły Schneider Electic

Czytaj artykuły tej samej kategorii

Planujesz inwestycje?
sprawdź, ile możesz zyskać!